Home      Judges' Critiques      Events Index     Contact us


Championship Show

Held on Sunday August 22nd 2021

at Forest Oak Farm, Lydney, Glos.

Sponsored by Eukanuba

Judges:

Dogs:  Chris Bailiss (Tissalian)        Bitches:  Leigh Lesley (Steeleigh)

Referee:  Richard Morris (Lascoad)

RESULTS

Best In Show

RAMSAYVILLE TALI JW

Reserve Best in Show

ROCHEVALE ONCE UPON A TIME

Best Opposite Sex

GLOSMERE THE GRENADIER JW

Best Puppy in Show

HANNABEE APPLEJACK

Best Minor Puppy in Show

HANNABEE APPLEJACK

Best Veteran

WOODMIST MIMOSA
           
           

Class 1

Minor Puppy Dog  (9, 4 abs.)  

Class 2

Puppy Dog  (2)

1st

HANNABEE APPLEJACK

1st

GLOSMERE RAGAMUFFIN

2nd

APOLLO DAYDREAM

2nd

SARANDEN SHADEUXPLAY

3rd

WESTERULSTON JOHN

Res.

TRENDLEWOOD THE MAN

VHC

CHYANHAL PENTEWAN

Class 3

Junior Dog  (5, 1)

Class 4

Yearling Dog  (7, 1) 

1st

TREWINNARD THE TAILOR

1st

LINJOR WINTER FROST

2nd

TALIFEN GENTLEMAN JACK

2nd

KEENINSPIRES FLASH GORDON

3rd

PENCW RUNNING MAN FOR ROWANHOL

3rd

KIMBAJAK FULL GOLDEN MONTY OF WAGGADOR

Res.

TRENDLEWOOD EBONY AND IVORY

Res.

BOWSIAN DANCING BRAVE AT SHEENARON

VHC

PENCW RUNNING MAN FOR ROWANHOL

Class 5

 Maiden Dog  (2, 1)

Class 6

Novice Dog  (5, 3)

1st

GLOSMERE RAGAMUFFIN

1st

DOLWEN STARGAZER

2nd

MEADOWLINE MONSOON

Class 7

Undergraduate Dog  (2)

Class 8

Graduate Dog  (2)

1st

SHAYMILONEY SAINT SIGNED BY LOUBERT

1st

POTTERSPINEY SILAS JW

2nd

FARNFIELD CROWN JEWELS

2nd

SUTTONPARK PHOENIX AT MANORWELL JW

Class 9

Post Graduate Dog  (3, 1)

Class 10

Mid Limit Dog  (10, 2)

1st

GLOSMERE THE GRENADIER JW

1st

DOLWEN BUTTON MOON JW

2nd

LINJOR LUCCA

2nd

CARRIEGAME MOONSHINE

3rd

GALLYBOB MARMALADE

Res.

DAISYPATCH JELLY TOT JW
    V.H.C. NAIKEN ELITE ENVOY JW, IR JUN CH

Class 11

Limit Dog  (8, 2)

Class 12

Open Dog  (7, 3)

1st

SARANDEN PENSACOLA

1st

IR SH CH DROMTACKER MADE TO ORDER

2nd

SANDYLANDS OVER THE MOON TO LUDALOR JW

2nd

LINJOR RIGSBY

3rd

CARROMER TEGULIA BY KEENINSPIRES

3rd

CARROMER TEGULIA BY KEENINSPIRES

Res.

TWEEDLEDUM OFF THE RECORD

Res.

ROSSACRE THATíLL DO WGC

V.H.C.

SHAYMILONEY SENATE JW

Class 13

Special Beginners Dog  (7, 3)

Class 14

Special Working Dog  (0)

 1st

MANORWELL BUCKSKIN AT LYNQUEST JW

2nd

KIMBAJAK FULL GOLDEN MONTY OF WAGGADOR

3rd

TALIFEN GENTLEMAN JACK

Res.

TRENDLEWOOD MR BLUE SKY

Class 15

Veteran Dog  (3)

1st

SH CH SOUTHRIDGE SKY ROCKET TO HANNABEE

2nd

KILLANOW SENTINEL AT DAISYPATCH

3rd

POTTERSPINEY RICHOCHET

D.C.C.

GLOSMERE THE GRENADIER JW

R.D.C.C.

 DOLWEN BUTTON MOON JW

B.P.D.

HANNABEE APPLEJACK

       

Class 16

Minor Puppy Bitch  (10, 4)

Class 17

Puppy Bitch  (7, 4)

1st

WYNFAUL HAPPY NEW YEAR FOR SARANDEN

1st

SARANDEN THE RIVER

2nd

TRENDLEWOOD SHAPE OF YOU

2nd

SILMARILLION GONDOLIN

3rd

MAGNAVALLEYS TREBAH

3rd

ICE COFFEE KSIEZYCOWY SEN

Res.

HANNABEE PURE AND SIMPLE

VHC

MEADOWLEIGH TURN BACK TIME

Class 18

Junior Bitch  (8, 3)

Class 19

Yearling Bitch  (11, 3)

1st

CARRIEGAME PRECIOUS JEWEL

1st

DOLWEN ANNASTASIA

2nd

POTTERSPINEY CAZCABEL

2nd

EXELBY SOLANGELICA VIA DEMADON

3rd

LIKAV ACCOLADE

3rd

SMOKEYCOT KEEPSAKE GLORY

Res.

MIKMAQLABS HARMONY

Res.

LINJOR CLEOPATRA AT EASTDEW

VHC

ROWANHOL MELLOW MAGIC

VHC

BRYNKELLAN CLEOPATRA

Class 20

 Maiden Bitch  (6)

Class 21

Novice Bitch  (7)

1st

WYNFAUL RESOLUTION FOR SARANDEN

1st

ABBEYSTEAD PUZZLE

2nd

LUDALOR LOQUACIOUS

2nd

LUDALOR LOQUACIOUS

3rd

CHYANHAL PENDRAY IN TRENDLEWOOD

3rd

LINJOR CLEOPATRA AT EASTDEW

Res.

LINJOR CLEOPATRA AT EASTDEW

Res.

LIKAV ACCOLADE

VHC

BOWSIAN BACK ONTRACK

VHC

BRYNKELLAN NATURAL MYSTIC

Class 22

Undergraduate Bitch  (3, 1) 

Class 23

Graduate Bitch  (11, 2)

1st

SUTTONPARK SWEET REVENGE AT MANORWELL

1st

CHYANHAL TREVOSE OF TREWINNARD JW

2nd

SMOKEYCOT GEMSTONE GLORY

2nd

ABBEYSTEAD GLAMOUR AT TANRONENS

3rd

ABBEYSTEAD PUZZLE

Res.

LLANSTINAN EVANESCENCE

VHC

CARROMER WORTH A GLANCE AT KASPAIR

Class 24

Post Graduate Bitch  (11, 3)

Class 25

Mid Limit Bitch  (7, 1)

1st

CARPENNY BERRY

1st

WESTERULSTON NOLA

2nd

CHYANHAL TREZELAH

2nd

SUNDYKE SECRET STEPS

3rd

NAIKEN EVITA

3rd

TRENDLEWOOD SIMPLY THE BEST JW

Res.

ABBEYSTEAD PUZZLE

Res.

HAFNAU ORABELA

VHC

SHAROUNS YELLOW RIBBON AROUND DEERBROOK

VHC

BONNIEBURNS BUBBLEGUM AT CARRIEGAME

Class 26

Limit Bitch  (13, 3)

Class 27

Open Bitch  (12, 2)

1st

HAFNAU GEORGETTE

1st

RAMSAYVILLE TALI JW

2nd

ABBEYSTEAD HOPE

2nd

ROCHEVALE ONCE UPON A TIME

3rd

JANCET AURORA

3rd

KEYDELLA KAFENOIR

Res.

MEADOWLEIGH BLACK IN STYLE

Res.

SH CH TREWINNARD PIMLICO

VHC

BRYNLLUAN STAR DANCER

VHC

SH CH CARPENNY PORTIA

Class 28

Special Beginners Bitch  (4)

Class 29

Special Working Bitch  (0)

1st

POTTERSPINEY EVIEíS DREAM

2nd

ABBEYSTEAD PUZZLE

3rd

KILMAINHAM SAOIRSE OF QUINTE

Res.

FLYENPYG SNAZZY SNIFFER

Class 30

Veteran Bitch  (7, 1)

1st

WOODMIST MIMOSA

2nd

LOUGIN SECRET SPY AT SUNDYKE JW

3rd

TIAJA AMERICAN DREAM

Res.

BONNIEBURNS BUBBLICIOUS

VHC

KASPAIR KISS AND TELL

B.C.C.

RAMSAYVILLE TALI JW

R.B.C.C.

ROCHEVALE ONCE UPON A TIME

B.P.B.

WYNFAUL RESOLUTION FOR SARANDEN

Class 31

Brace Dog Or Bitch  (2)

1st

Mrs. P. Carpanini's Brace

   

2nd

Mrs. J.A.Wallaces Brace

   

Home      Judges' Critiques       Events Index    Contact us