Home      Judges' Critiques      Events Index     Contact us


Championship Show

Held on Saturday  February 1st 2020

at Chepstow Leisure Centre, Chepstow.

Sponsored by Royal Canin

Judges:

Dogs:  Mr. Karl Gawthorpe (Waterbrook)        Bitches:  Mrs. Yoland Shirton (Woolman)

Referee:  Mr. David Coode (Warringah)

RESULTS

Best In Show

TRENDLEWOOD SIMPLY THE BEST JW

Reserve Best in Show

NAIKEN EAST MEETS WEST JW

Best Opposite Sex

NAIKEN EAST MEETS WEST JW

Best Puppy in Show

ANTONINE SWEET DREAMS

Best Minor Puppy in Show

CARPENNY BERRY

Best Veteran

RICHBOURNE SIGNATURE TUNE OF TIAJA

           
           

Class 1

Minor Puppy Dog  (9, 1 abs.)  

Class 2

Puppy Dog  (7)

1st

BINNAIG BEACH BLONDE

1st

TISSALIAN HI CHAPERAL

2nd

CARPENNY POLDARK

2nd

ARROWMOY STARDUST FARNFIELD

3rd

BAILEYKIN SMARTIEPANTS FOR BAILEYDALE

3rd

TALARD GLASDRUMOND WOOD

Res.

RAMSAYVILLE RIGHT ON TIME FOR KASPAIR

Res.

FARNFIELD CROWN JEWELS

VHC

KIMBAJAK GENTLEMAN JACK

VHC

HAMPSBECK HOORAY HECTOR

Class 3

Junior Dog  (9, 1)

Class 4

Yearling Dog  (8, 2) 

1st

NAIKEN ELITE ENVOY  JW IRJUNCH

1st

NAIKEN EAST MEETS WEST  JW

2nd

ANTONINE DREAM LOVER

2nd

TWEEDLEDOM OFF THE RECORD

3rd

CARROMER TEGULIA BY KEENINSPIRES

3rd

BINNAIG BENAVIE

Res.

HARPITTS TRUE SPIRIT JW

Res.

CLANFIELD HIGHLAND PIPER

VHC

BESKERBY PAGEANT

VHC

INCA VELVET AT BRYNKELLAN

Class 5

 Maiden Dog  (7)

Class 6

Novice Dog  (5, 3)

1st

CARPENNY POLDARK

1st

ANTONINE DREAM LOVER

2nd

CARROMER TEGULIA BY KEENINSPIRES

2nd

CARROMER TEGULIA BY KEENINSPIRES

3rd

BAILEYKIN SMARTIEPANTS FOR BAILEYDALE

3rd

BAILEYKIN SMARTIEPANTS FOR BAILEYDALE

Res.

BESKERBY PAGEANT

VHC

HAMPSBECK HOORAY HECTOR

Class 7

Undergraduate Dog  (7, 1)

Class 8

Graduate Dog  (4)

1st

DAISYPATCH JELLY TOT

1st

GLOSMERE THE GRENADIER JW

2nd

LINJOR LUCCA

2nd

KIMBAJAK PRECIOUS METAL JW

3rd

CARROMER TEGULIA BY KEENINSPIRES

3rd

TREANTAGH SEDGE WITH MATTAND JW

Res.

MAGNAVALLEYS MAN ON THE MOON

Res.

MAGNAVALLEYS CORNISHMAN

VHC

SERENGOCH’S LINCOLN GYDA ARGHISHALEE

Class 9

Post Graduate Dog  (10, 1)

Class 10

Mid Limit Dog  (9, 5)

1st

GALLYBOB MARMALADE

1st

SANDYLANDS HIT THE ROAD

2nd

LINTHWAITE EXCALIBUR JW

2nd

HALSHIMOOR PITCH BATTLE AT SHANORRELL JW

3rd

STOURMERE’S SPECIAL GIFT POUR ROBOSHALEE

3rd

HARPITTS MINNIE MACK JW

Res.

THIRLMERE ECHO FALLS JW

Res.

KEENINSPIRES HOUDINI

VHC

FARNFIELD TAMZANETI

Class 11

Limit Dog  (12, 3)

Class 12

Open Dog  (10, 1)

1st

LINJOR RIGSBY JW

1st

WOEFDRAM’S ABERCROMBIE JW’18 NJK’19 BJK’19 DJK’19 ES’19 BWB’19 BS19

2nd

POTTERSPINEY VANNER

2nd

SH CH TRENDLEWOOD BORN TO RUN JW

3rd

LEWISAN LIKELY LAD

3rd

CH WAHNAHNISH SILVER SECRET

Res.

CLANFIELD ROSY OUTLOOK

Res.

IR SH CH TALARD CEE THREE PEE OHH

V.H.C.

TIMOURON LEGACY

VHC

IR SH CH DROMTACKER MADE TO ORDER

Class 13

Special Beginners Dog  (10, 3)

Class 14

Special Working Dog  (3, 1)

 1st

CARROMER TEGULIA BY KEENINSPIRES

1st

CH MATTAND EXODUS JW

2nd

SERENGOCH’S LINCOLN GYDA ARGHISHALEE

2nd

ROSSACRE THAT’LL DO

3rd

SERENGOCH NEW COUNTRY

Res.

ABBEYSTEAD PAGEANT AT RUMHILL

VHC

FFURADOR CHARLES XAVIER

Class 15

Veteran Dog  (5, 1)

1st

TIBBLESTONE SEA SALT

2nd

CHELONIA SILVER HALF A CROWN

3rd

TRENDLEWOOD FINN THE ESKIMO

Res.

BOWSIAN HEIR APPARENT

D.C.C.

NAIKEN EAST MEETS WEST  JW

R.D.C.C.

  SANDYLANDS HIT THE ROAD

B.P.D.

TISSALIAN HI CHAPERAL

       

Class 16

Minor Puppy Bitch  (14)

Class 17

Puppy Bitch  (16, 2)

1st

CARPENNY BERRY

1st

ANTONINE SWEET DREAMS

2nd

BAILEYKIN BARLEY SUGAR FOR BAILEYDALE

2nd

WAHNAHNISH LOOKS CAN KILL

3rd

POTTERSPINEY TICKETY BOO

3rd

LANGANHOE DORIS DAY

Res.

KIMBAJAK JACKPOT

Res.

POTTERSPINEY TICKETY BOO

VHC

SARANDEN SANTEE SIOUX TIMOURON

VHC

TISSALIAN HI CLASS

Class 18

Junior Bitch  (13, 4)

Class 19

Yearling Bitch  (19, 2)

1st

WAHNAHISH VISION OF LOVE

1st

RAMSAYVILLE TALI JW

2nd

ROCHEBY SUNFLOWERS AT BALTARRAM

2nd

TISSALIAN HI SOCIETY JW

3rd

CHYANHAL TREZELAH

3rd

KROPPSMARKENS MAMMA MIA OF MANDAMAY

Res.

KIMBAJAK COPACABANA

Res.

CARPENNY PHILLY

VHC

CROSSCROYDE CHELSEA FLIER

VHC

BINNAIG ESKIMO BLONDE

Class 20

 Maiden Bitch  (9, 3)

Class 21

Novice Bitch  (11, 1)

1st

CARPENNY BERRY

1st

KROPPSMARKENS MAMMA MIA OF MANDAMAY

2nd

BAILEYKIN BARLEY SUGAR FOR BAILEYDALE

2nd

CHYANHAL TREZELAH

3rd

LANGANHOE DORIS DAY

3rd

LINJOR SANSA

Res.

LLANSTINAN BITW BACH

Res.

BAILEYKIN BARLEY SUGAR FOR BAILEYDALE

VHC

LUNARPET BLACK MAGIC WOMAN

VHC

TRENDLEWOOD BACK TO BLACK

Class 22

Undergraduate Bitch  (8, 4) 

Class 23

Graduate Bitch  (17, 5)

1st

MATTAND THIS IS ME JW

1st

TRENDLEWOOD SIMPLY THE BEST JW

2nd

LINJOR SANSA

2nd

HAFNAU GEORGETTE

3rd

HALSHIMOOR PITCH PERFECT WITH SHANORRELL

3rd

SUNDYKE SECRET STEPS

Res.

LINTHWAITE SAFFRON

Res.

WOEFDRAMS AMERICAN ABBYGAIL WITH ANTONINE

VHC

MATTAND A MILLION DREAMS FOR THIRLMERE

Class 24

Post Graduate Bitch  (25, 5)

Class 25

Mid Limit Bitch  (7, 1)

1st

CROSSCROYDE CLASS SOCIETY AT ALKHAMHURST

1st

LLANSTINAN MACAROON

2nd

JANCET AURORA

2nd

POTTERSPINEY ANGEL DELIGHT

3rd

SHEENARON MERRY PENELOPE

3rd

ROWANHOL BACK TO BLACK AT BOWSIAN

Res.

GLOSMERE CHITCHAT

Res.

ABBEYSTEAD HOPE

VHC

KIMBAJAK PROPER MADAM

VHC

FARNFIELD CLARITY

Class 26

Limit Bitch  (15, 1)

Class 27

Open Bitch  (17, 4)

1st

POTTERSPINEY MYSTIC ZURI

1st

SH CH LEMBAS KISS ME KATE AT MOYGLASS

2nd

NOTONLYBLACK ECLIPSE OF MOON AT WILLOKIN

2nd

SH CH TREWINNARD PIMLICO

3rd

DAISYPATCH DOLLY MIXTURE

3rd

SH CH SHANORRELL SOCIALITE AT HALSHIMOOR

Res.

CARPENNY VELVET AT SHEENARON

Res.

BOWSTONES POLKA

VHC

KIMBAJAK DUCHESS ELEANOR

VHC

ROSSACRE XEKIA

Class 28

Special Beginners Bitch  (10)

Class 29

Special Working Bitch  (3, 1)

1st

MARSHWIGGLE WILHELMINA

!st

NAIKEN CLASSIC CLICHE

2nd

TIAJA LOVE IN THE SUN

2nd

ROSSACRE XEKIA

3rd

WILLOKIN WEARS PRADA

Res.

ABBEYSTEAD PUZZLE

VHC

BEAUTIFUL IN A FLASH

Class 30

Veteran Bitch  (11, 3)

1st

RICHBOURNE SIGNATURE TUNE OF TIAJA

2nd

HAFNAU ANASTASIA

3rd

SHEENARON MERRY ASTRA FOR ROWANHOL

Res.

MANDAMAY BEYONCE ShCM

VHC

GULSARY GIVENCHY

B.C.C.

TRENDLEWOOD SIMPLY THE BEST JW

R.B.C.C.

SH CH LEMBAS KISS ME KATE AT  MOYGLASS

B.P.B.

ANTONINE SWEET DREAMS

Class 31

Brace Dog Or Bitch  (6, 2)

1st

Ms. C.M. Edwards's Brace

   

2nd

Mrs. P. Carpanini's Brace

   

3rd

Ms. C.M. Edwards's Brace

   

Res.

Mrs. F. King's Brace

   

Home      Judges' Critiques       Events Index    Contact us